Kim jestem?
Nazywam się Joanna Rey i jestem rękodzielniczką, wciąż poszukującą nowej wiedzy i umiejętności – najczęściej w starych tradycjach, kulturach i opowieściach. Całe życie zbieram doświadczenie rękodzielnicze, wzory, techniki, motywy. Moja droga zaczęła się w dzieciństwie od haftu krzyżykowego pod okiem babci Marysi i wiedzie przez wiele wspaniałych spotkań z ludźmi, ciekawych miejsc i niepowtarzalnych historii. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ludowego w Woli Sękowej, miałam okazję uczyć się tradycyjnych podlaskich krajek wybieranych w Sokółce i wciąż stram się znaleźć czas i sposobność na spotkania z rękodzielnikami, by wspólnie tworzyć i dzielić się wiedzą i dobrą energią. Posiadam Dyplom Czeladniczy w zawodzie hafciarka oraz wymarzony Dyplom Mistrzowski w zawodzie tkacz. Od 2017 r. prowadzę własną Pracownię Artystyczną Splot, która pozwoliła mi zająć się moją pasją również zawodowo.
O czym marzę?
Marzę, by kultura naszych przodków była żywa w nas dzisiaj: w naszej codzienności, pamięci, w otaczających nas przedmiotach i miejscach. Nasze korzenie, zwyczaje i obrzędy pokoleń z których wyrośliśmy, mogą w jakiejś formie być z nami dzisiaj. Współczesność zmusza nas do „nadążania” za ciągłą zmianą – rzeczywiście trzeba patrzeć w przyszłość – jednak możemy starannie dobranymi akcentami przeszłości upiększyć sobie otoczenie i poczuć łączność z kulturą tradycyjną. Od lat ucząc się rękodzieła tradycyjnego i jego kontekstów, z radością wyciągam jego elementy i adaptuję do współczesnego użytku.
Co jest dla mnie ważne?
Życzliwość dla drugiego człowieka, spotkanie, rozmowa, wspólne tworzenie.
Rozwój osobisty i poszukiwanie nowej wiedzy i umiejętności, poznawanie kolejnych aspektów kultur tradycyjnych: słowiańskiej, karpackiej, nordyckiej i innych.
Poszanowanie planety i życie w duchu #zerowaste (upcycling).
Zapraszam serdecznie do czytania mojego bloga, który jest w przygotowaniu i zostanie opublikowany lada dzień. Będę rozwijać tam tematy, które są dla mnie ważne i opisywać w jaki sposób przekładają się na moją pracę. Pokażę, że poznawanie tradycyji może być przygodą dla każdego: opiszę ciekawe miejsca, spotkania i wydarzenia, które mi w tym pomogły i nadal pomagają. Tematem powracającym na pewno będzie ludowy recykling i zerowaste, gdyż nie marnowanie zasobów było elementem nieodłącznym kultur tradycyjnych.
Co mnie kręci?
Jestem takim typem, który wciąż głodny jest nowego, więc długo trzeba by było wymieniać. Jednak są takie tematy, które wracają jak refren lub zadomowiły się na dobre.
Lalkarstwo fascynuje mnie pod każdym względem: rytualnym, ludowym i teatralnym. Jest coś szczególnego w lalce: człowiek nadaje jej różne konteksty i znaczenia, a ona obecna jest poprzez wieki we wszystkich kulturach, różnych opowieściach, wierzeniach i legendach.
W moim życiu lalki również odgrywają wiele ról: motam tradycyjne lalki motanki oraz uczę ich na warsztatach i spotkaniach. Zapraszam do obejrzenia moich motanek tu lub kontaktu w sprawie motania na życzenie.
Pracuję również z lalkami teatralnymi: projektuję, wykonuję oraz gram z nimi w bajkach dla dzieci w Teatrze „Kącik”. Z czasem moje realizacje teatralne poszerzyły się o elementy scenografii, rekwizyty i stroje. Zapraszam serdecznie do oglądania tu oraz do wspólnych realizacji pod konkretne spektakle i potrzeby.